Minifelieton Świąteczny

pasted image 0 (1)Tradycja obchodów Świąt Bożego Narodzenia jest zakorzeniona nie tylko w narodzie polskim. Na całym świecie ludzie świętują Wigilię oraz Boże Narodzenie, ale co kraj to obyczaj.

Do rozpowszechniania zwyczaju budowania żłóbków i szopek najbardziej przyczynił się św. Franciszek. To on, chcąc przypomnieć narodziny Pana Jezusa, kazał zanieść do groty siana i przyprowadzić zwierzęta które występują w stajence, aby upamiętnić to ważne wydarzenie.

Święta typowo w naszej ojczyźnie kojarzą się z prezentami, choinką, karpiem oraz masą innych potraw przyrządzonych przez babcie, mamy czy nas samych. Dzielenie się opłatkiem, sianko pod obrusem czy dodatkowe miejsce dla samotnego gościa także są częścią naszej tradycji. A jak spędzają czas ten w obcych krajach, czy w świecie magii wykreowanym przez J.K.Rowling?

Hiszpanie zasiadają do wigilijnej wieczerzy po pasterce, dzielą się chałwą  po czym wychodzą na ulice i do białego rana śpiewają kolędy. Wyjątkowym elementem jest również ciasto Trzech Króli, w którym umieszcza się upominki dla najbliższych. pasted image 0 (2)

Każda hiszpańska rodzina zaopatrza się w szopkę, w której umieszcza się podarunki. Otwierają je dopiero szóstego stycznia w święto Trzech Mędrców. W Wielkiej Brytanii uczta zaczyna się w południe. Na stole musi się znaleźć indyk bądź pudding. Dzieci wywieszają skarpety za drzwi, by następnego dnia znaleźć w nich prezenty. Inaczej jest natomiast przy szwedzkim stole wigilijnym na którym muszą się pojawić galareta wieprzowa, chleb, pierniczki oraz rozmoczona ryba. Szwedzi nie śpiewają kolęd, ale tańczą przy wystrojonej choince. Rodzinni Szwedzi nie czekają na zbłąkanego gościa! Sami wychodzą do ludzi, dzieląc się z nimi posiłkiem. W Szwecji narodził się zwyczaj pocałunków pod jemiołą wiszącą na suficie. Mawiają, że  taki pocałunek przynosi szczęście i spełnienie życzeń. 

Francuzi nie obchodzą Wigilii, lecz dwudziestego piątego grudnia zasiadają do wspólnego uroczystego obiadu po mszy świętej. Tradycyjnym posiłkiem jest indyk nadziewany kasztanami. Dzieciom, prezenty roznosi Jezusek, dlatego przynoszą porządnie wyczyszczone buty i stawiają je pod kominkiem.

W Grecji zaś, okres świąt zaczyna się szóstego grudnia. Natomiast we Włoszech świąteczny czas rozpoczyna się w dniu ubrania choinki. W kościołach wystawiane są wymyślne, szopki betlejemskie. W witrynach sklepowych pojawiają się świąteczne dekoracje. Wszędzie rozbrzmiewa dobrze wszystkim znany dźwięk kolęd, a w powietrzu unosi się zapach choinek. W Stanach Zjednoczonych, jedną z ważniejszych tradycji związanych z Bożym Narodzeniem jest otwieranie wielkiej góry prezentów, dopiero rano po Wigilii. Kulminacyjnym punktem Bożego Narodzenia  jest uroczysty obiad, na którym nie może zabraknąć przyjaciół oraz rodziny. 

Rosjanie hucznie obchodzą noc z 31 grudnia na pierwszego stycznia, kiedy to rozdają sobie prezenty. Dzieciom zaś zgodnie z  legendą roznosi je Dziadek Mróz z pomocą Śnieżynka. Wigilia w Rosji obchodzona jest 7 stycznia. Ludzie udają się do cerkwi, składają sobie życzenia, a także zasiadają  do wspólnej kolacji. Dominują postne potrawy jak danie z ziaren pszenicy, kaszy i miodu zmieszane z migdałowym lub makowym mlekiem, bliny, ryba lub mięso w galarecie i pierniki miodowe. Do tradycji świąt Bożego Narodzenia należy między innymi zapalanie świec w oknach, które mają rozgrzewać zimową atmosferę i mroźną noc. Dzieci z papierowymi gwiazdami i lampionami w rękach pukają do sąsiadów, u których zapalono świece, aby złożyć życzenia domownikom, zaśpiewać kolędy a nawet odegrać całe przedstawienia z Jezuskiem. Gospodarze w zamian zapraszają ich do swojego stołu lub nagradzają świątecznymi smakołykami tudzież owocami za wspólnie spędzony czas. 

Wigilia dla mieszkańców Meksyku jest czasem pełnym zabaw oraz rozrywki. Wiesza się pod sufitem piniaty, które rozbijane są z zamkniętymi oczami. Przy odrobinie szczęścia i z małą pomocą kija, piniata pęka a z jej wnętrza wypadają słodycze. Na stole nie może zabraknąć pieczonego indyka, papryk, oliw, owoców oraz słodyczy. Prezenty rozdawane są 6 stycznia w święto Trzech Króli, na pamiątkę darów, które mały Jezusek otrzymał od mędrców. 

Uczniowie Hogwartu jak spędzają okres świąt? Większość wyjeżdża do rodziny, a pozostali w drugim tygodniu grudnia wpisują się na listę by zostać w zamku i spędzić święta w gronie przyjaciół. Tydzień przed Bożym Narodzeniem kończy się pierwszy semestr, a kilka dni przed Wigilią w zamku rozpoczyna się dekorowanie za które odpowiedzialny jest Profesor Flitwick. Na korytarzach dominują złote ozdoby świąteczne.pasted image 0 

Jak co roku, szkolny gajowy przynosi okazałą choinkę którą stawia w Wielkiej Sali. Przyozdobienie jej to nie lada wyczyn, lecz wysiłek rekompensuje efekt – to pomieszczenie w zamku olśniewa każdego goszczącego w niej czarodzieja. W wigilijny wieczór uczniowie którzy zostali na święta w zamku, schodzą do Wielkiej Sali, by wraz z dyrekcją i gronem pedagogicznym spożyć w spokoju i w miłej atmosferze, przepyszną kolację, skrzętnie przygotowywaną przez szkolne skrzaty.

 

Miejmy nadzieję, że i święta w Winsford będą równie czarodziejskie oraz magiczne jak te książkowe. Życzymy wszystkim wesołych, spokojnych i radosnych świąt!

~Twisted Fate 


Korekta: Raven Black

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s