Duchy: Szara Dama

dnia

W świecie Harry’ego Pottera za najbardziej nawiedzone miejsce w Brytanii uchodzi… Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Zamek jest odpowiednim miejscem dla duchów, ponieważ nikt z żywych nie czuje strachu na widok ducha, uczniowie jak i nauczyciele są raczej przyjaźnie nastawieni do zmarłych osób, są tolerancyjni i odnoszą się do nich z sympatią, bez względu na to jak wiele razy słyszeli od nich te same, stare wspomnienia.
Artykuły z tej serii przybliżą wam duchy jakie spotkacie w zamku Hogwart, do każdego również będę zamieszczał ogólne informacje o nich, jak są postrzegani i czym tak właściwie są. W artykule tym skupimy się na Szara Dama.

Szara Dama, duch Ravenclawu za życia nazywałaa się Helena Ravenclaw i była córką jednej z założycielek Hogwartu. W pewnym momencie swojego życia ukradła ona diadem należący do jej matki, który posiadał magiczne właściwości. Za jej tropem ruszył Krwawy Baron, którego zadaniem było jej odnalezienie i przyprowadzenie z powrotem. Helena jednak odmówiła co spotkało się z gniewem Baron. Mężczyzna w szale dźgnął ją nożem i zabił.

Duchy są w stanie przenikać przez stałe przedmioty w żaden sposób ich nie uszkadzając, są za to w stanie wpływać na takie elementy jak woda, ogień oraz powietrze. W momencie pojawienia się ducha, temperatura spada, gdy jest ich więcej, wtedy ten efekt jest potężniejszy. Są w stanie sprawić, że płomienie zmienią kolor na niebieski. Jeśli duch lub jakakolwiek jego część przeniknie przez żywe stworzenie, wtedy doświadcza ono bardzo nieprzyjemnego, mroźnego uczucia, jakby jego ciało zostało zanurzone w bardzo lodowatej wodzie.

Dzieje Magii według Reny’ego Boursiera,
podręcznik do Historii Magii.

 

sd

Szara Dama zawsze była bardzo smutna w odróżnieniu od wesołego Prawie Bezgłowego Nicka. Nie rozmawiała ze studentami, a jej historii nie znał żaden z uczniów, a pewnie także nauczycieli. Robert Hilliard powiedział w 1991 roku, że Szara Dama nie jest zbyt rozmowna, jednak kiedy któryś z Krukonów coś zgubi lub będzie potrzebował pomocy, ona mu pomoże.

Helena była po śmierci bardzo skryta, nie wydawała się często mówić o swojej przeszłości. W siódmej części poznajemy że jest nerwowa. Helena prawdopodobnie była też inteligentna.

Wytropił mnie w puszczy, w której się ukrywałam. Kiedy odmówiłam powrotu do domu, wpadł w furię. Baron zawsze był mężczyzną o gorącej krwi. Rozwścieczony moją odmową, zaślepiony zazdrością o moją wolność, przebił mnie sztyletem… A kiedy zobaczył, co uczynił, ogarnął go straszliwy żal. Odebrał sobie życie tym samym sztyletem, którym zabił mnie. I odtąd przez wszystkie stulecia dźwiga swoje łańcuchy w akcie pokuty… i słusznie.
Helena opowiadająca Harry’emu historię śmierci jej i Barona

Ciekawostki:

  • Szara Dama w pierwszych adaptacjach filmowych nosi przy sobie książkę, którą musiała mieć przy sobie w chwili śmierci.
  • Sukienka Heleny w siódmym filmie jest inna, niż w poprzednich.
  • Z jednej z odpowiedzi J. K. Rowling, można wywnioskować iż Rodzina Ravenclaw ma pochodzenie żydowskie.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s