Przegląd Wydarzeń: Mól Książkowy

dnia

Drodzy czytelnicy!

W ostatnią niedzielę (04.02) społeczność Świata Magii mogła wziąć udział w piątej edycji Międzyszkolnego Konkursu z Historii Magii „Mól Książkowy”. W konkursie wzięło udział 79 osób z sześciu szkół magii. Uczestnicy mogli maksymalnie zdobyć 125 punktów, z czego 77 za zadania otwarte. Postanowiłem więc przytoczyć na łamach Czarownicy prawidłowe odpowiedzi do olimpiady na zadania otwarte. Niektóre z nich pochodzą z formularzy uczestników, część została rozbudowana przeze mnie.

Uporządkuj poniższych ministrów magii od najkrócej do najdłużej pełniących funkcję. (Domocles Rowle, Priscilla Dupont, Artemizja Lufkin, Basil Flack, Faris Spavin, Maximilian Crowdy, Lorcan McLaird, Korneliusz Knot)

  1. Basil Flack (2 miesiące)
  2. Lorcan McLaird (2 lata)
  3. Priscilla Dupont (3 lata)
  4. Korneliusz Knot (6 lat)
  5. Domocles Rowle (7 lat)
  6. Maximilian Crowdy (11 lat)
  7. Artemizja Lufkin (13 lat)
  8. Faris Spavin (38 lat)

Co się dzieje gdy czarnoksiężnik rzuci zaklęcie Patronusa? Podaj przykład.

Czarnoksiężnik generalnie nie potrafi rzucić zaklęcia Patronusa, ponieważ rzadko się zdarza, żeby miał jakiekolwiek szczęśliwe wspomnienia. Jednak jeśli już mu się to uda, często zaklęcie przynosi odwrotny skutek, przykładem może tu być czarnoksiężnik Raczidian, który po próbie wyczarowania Patronusa, został zjedzony przez jakieś larwy.

Dlaczego pojawienie się Skorowidzu Czystości Krwi mogło negatywnie wpłynąć na społeczeństwo czarodziejów. Podaj dwa argumenty.

– Dlatego, że mogło to zintensyfikować uprzedzenia czarodziejów czystej krwi wobec czarodziejów, którzy mają inny status. Po drugie, nie każdy był zadowolony z umieszczenia rodziny w skorowidzu, bo czarodzieje czystej krwi uważali, że mieli jakiegoś mugolskiego przodka i wcale z tego powodu się nie wstydzą, inni z kolei chcieli być umieszczeni na liście, aby być postrzegani jako „czarodzieje z wyższych sfer”, co również wprowadzało sztuczne podziały i kłótnie wśród społeczności.

– Skorowidz Czystości Krwi zawierał w sobie spis 28 nazwisk rodów czystej krwi i miał za zadanie ułatwić im utrzymacie statusu czystej krwi. Jednak alienował mugolaków czy czarodziejów półkrwi, a także tych, którzy odmówili w nim wpisu (jak rodzina Weasleyów). Przez to ludzie niewpisani byli prześladowani i gorzej postrzegani przez społeczność czystokriwstą. Tu przykładem może być wojna między rodziną Weasley i Malfoy, kiedy to ci pierwsi byli prześladowani, wyszydzani, a zarabiali relatywnie mniej od swoich kolegów. Mieli dużo mniejsze szanse na dobrą pracę, ponieważ brak wpisu do SCK dawał im mniej prestiżu. Podobnie dawało do czystokrwistym wolną rękę do prześladowania mugolaków i półkrwi czarodziejów, ponieważ byli „szanowani w społeczeństwie”, co dawało im poczucie bezkarności, jak np. traktowanie Hermiony Granger przez Dracona Malfoya.

– Wpisanie w Skorowidz zapewniało poniekąd wyższy status społeczny. Przez to osoby, które nie były w niego wpisane były dyskryminowane. Niektórzy czarodzieje wpisani w Skorowidz nie byli z tego zadowoleni. Utrzymywali, że wśród ich przodków na pewno byli mugole. Rodziną, która tak twierdziła byli np. Weasleyowie, przez co zostali nazwani „zdrajcami krwi”.

– Po pierwsze wprowadzenie spisu rodów czystej krwi mogło spowodować nadmierne wywyższanie się wymienionych w Skorowidzu rodów. Co, jak wiemy, w niektórych przypadkach prowadziło do traktowania osób o nie do końca czystej krwi, jako gorszych, a czasem nawet do wojen. Po drugie zachęcało to poniekąd tych, którym bardzo zależało na zachowaniu czystości krwi do wiązania się tylko z osobami ze znajdujących się w Skorowidzu rodów, co jest bardzo negatywne z powodów genetycznych!

Wykonaj poniższe działanie podstawiając odpowiedni rok do danych wydarzeń. Otrzymany wynik stanowi inny rok. Podaj: wszystkie lata użyte w równaniach oraz imię i nazwisko czarodzieja, który rozpoczął naukę w wynikowym (z obliczeń) roku.
[Nietoperze z Ballycastle wygrywają z poprzednimi zwycięzcami ligi – Tajfunami z Tutshill] – [Urodził się Charlie Weasley] + [Zmarł czarodziej, który uratował niemagiczne dziecko przed niebezpiecznym stworzeniem pochodzącym z Grecji] = [____ ____ rozpoczął naukę w Hogwarcie]

1999 – 1972 + 1957 = 1984
(Charlie Weasley rozpoczął naukę w Hogwarcie)

Podaj dwa powody dlaczego chciano zmienić lokalizację więzienia czarodziejów z Azkabanu na inne miejsce. Kto tego próbował, a komu ostatecznie się udało?

– Najpierw Eldritch Diggory chciał przenieść więzienie, jednak udało się to dopiero Kingsleyowi Shackleboltowi. Znaczy Kingsley nie przeniósł samego więzienia, lecz pogonił stamtąd dementorów, więc cel został osiągnięty. A chciano zmienić lokalizację więzienia bo: 1. Dementorzy nie działali za dobrze na resocjalizację skazańców, a przecież o to też powinno chodzić w więzieniu. Oni wysysali życie ze skazańców, którzy potem z pewnością nie nadawaliby się do życia w społeczeństwie. Po 2: Tak naprawdę żaden czarodziej nie jest w stanie panować nad dementorami, a na pewno nie ministrstwo. Jak pokazała historia, dementorzy wykonywali polecenia ministerstwa póki nie trafiła im się lepsza opcja, a następnie bez skrupułów przeszli na stronę Voldemorta.

– Eldrich Diggory próbował zmienić lokalizację więzienia dla czarodziejów, ponieważ (1) Azkaban był wcześniej siedzibą czarnoksiężnika, który praktykował w tym miejscu czarną magię, (2) Azkaban był siedzibą dementorów i wierzono, że jeżeli pozbawi się ich świeżych dusz do spożywania, to potwory przeniosą się w inne miejsce. Eldrich jednak umarł, a ten pomysł udało się zrealizować dopiero Kingsleyowi Schackleboltowi.

Co stałoby się w Stanach Zjednoczonych z niemagiem, który odkrył istnienie czarodziejów i Świata Czarodziejów? Swoją odpowiedź uzasadnij, opierając się na prawnych przykładach ustanowionych przez władze oraz na społecznym podejściu czarodziejów tego kraju do mugoli.

– Podstawowym krokiem podczas gdy niemag odkryje magie i jej świat, jest wyczyszczenie mu pamięci. Sprawa jednak się komplikuje, gdy powstają spiski przeciwko magii, tak jak to miało miejsce w Ameryce. W tedy trzeba usunąć danych niemagów, na różnorodne sposoby. Najczęściej jednak stara się podchodzić do tego pacyfistycznie, poprzez czyszczenie pamięci danej osobie. Ameryka bardzo restrykcyjnie podchodziła do tego działania, gdyż bała się ona o wojnę z niemagami.

– Taka osoba miałaby wyczyszczone wspomnienia, które jakikolwiek by łączyły ze światem magii, jak to miał pan Jacob Kowalski, który miał dostać zaklęciem Obliviate, kiedy się okazało, że wie o czarodziejach. Gdyby nie dało rady wyczyścić tego przy pomocy Obliviate, lądowałby w specjalnym pokoju (sala straceń), w którym przy pomocy pozytywnych wspomnień można było bezboleśnie zabić niepożądane osoby.

– Choć w Stanach Zjednoczonych przez długi czas pogłębiały się różnice pomiędzy niemagami (mugolami) a czarodziejami, a Ci drudzy byli wrogo nastawieni do niemagów, tak we współczesnym świecie wydaje mi się, że ten konflikt osłab. Do 1965 roku obowiązywało Prawo Rappaport, które zabraniało jakichkolwiek kontaktów z niemagami, wtedy istniała segregacja tych dwóch społeczeństw i taki niemag, który odkryłby istnienie Świata Czarodziejów skończyłby gorzej… Aktualnie myślę, że niemag który się dowie o czarodziejach będzie miał wymazaną pamięć, a wszystko co sprawiło że dowiedział się o magii będzie odpowiednio zmodyfikowane tak żeby w przyszłości sytuacja się nie powtórzyła. Myślę, że władzę w Stanach Zjednoczonych starają się aby wiedza o magii była ukryta przed mugolami, a ewentualnie odkrycia były naprawiane. Społecznie wydaje mi się, że to zależy na kogo niemag trafi, bo są różni lodzie. Uważam że historia z niemagami nadal tkwi w czarodziejach i nadal są wrogo do nich nastawieni, choć pewnie niektórzy starają się to zmienić.

Jak nazywał się dekret uchwalony w 1875 roku? Omów krótko jego najważniejsze założenia.

– Dekret o Uzasadnionych Restrykcjach wobec Niepełnoletnich Czarodziejów – mówi o używaniu zaklęć przez niepełnoletnich czarodziejów, czyli takich, którzy nie ukończyli 17 lat. Ci czarodzieje nie mogą w ogóle używać zaklęć poza szkołą. Wyjątkiem jest stosowanie magii w samoobronie.

– Dekret o Uzasadnionych Restrykcjach wobec Niepełnoletnich Czarodziejów. Dzięki Namiarowi, Ministerstwo Magii jest w stanie śledzić miejsce rzucenia zaklęcia, dzięki czemu niepełnoletni czarodzieje nie mogą używać magii wśród mugoli. Wyjątkiem jest stosowanie magii w ramach samoobrony. W wyniku złamania prawa, najgorszą karą jest wyrzucenie ze szkoły i złamanie różdżki skazanego.

– Był to Dekret o Uzasadnionych Restrykcjach wobec Niepełnoletnich Czarodziejów, który mówił o zakazie używania poza szkołą magii przez nieletnich. Ministerstwo nakłada uczniom kary, za złamanie tej zasady. Aby sprawdzać to, czy ktoś łamie dekret, na każdego nieletniego czarodzieja jest nałożony namiar kontrolujący.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s