Duchy: Gruby Mnich

dnia

W świecie Harry’ego Pottera za najbardziej nawiedzone miejsce w Brytanii uchodzi… Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Zamek jest odpowiednim miejscem dla duchów, ponieważ nikt z żywych nie czuje strachu na widok ducha, uczniowie jak i nauczyciele są raczej przyjaźnie nastawieni do zmarłych osób, są tolerancyjni i odnoszą się do nich z sympatią, bez względu na to jak wiele razy słyszeli od nich te same, stare wspomnienia.
Artykuły z tej serii przybliżą wam duchy jakie spotkacie w zamku Hogwart, do każdego również będę zamieszczał ogólne informacje o nich, jak są postrzegani i czym tak właściwie są. W artykule tym skupimy się na Grubym Mnichu.

Dom Hufflepuff nawiedzany jest przez Grubego Mnicha, na którym wykonano egzekucję, ponieważ wśród starszych duchownych wzrastało podejrzenie wobec jego zdolności uleczenia syfilisu zaledwie przez szturchanie chłopów kijem i chorym, rozmyślnym zwyczajem wyciągania królików z pucharu wspólnoty. Chociaż ogólnie jest bardzo wesołą postacią, Gruby Mnich nadal jest obrażony faktem, że nigdy nie został kardynałem.

Duch jest przezroczystym, trójwymiarowym odbiciem zmarłej czarownicy lub czarodzieja, decydującym się na egzystowanie w świecie śmiertelników. Z pozoru kontynuują dalsze życie, ale jest ono mocno ograniczone przez pryzmat doświadczeń i rozwoju. Nie mogą doświadczyć żadnej fizycznej przyjemności, natomiast wiedza i poglądy pozostają na tym samym poziomie, jaki osiągnęli za życia. Często więc duchy rozpamiętuje przeszłość, dawne urazy czy poczucie winy za pewne zdarzenia. Duchy nie potrafią odpowiedzieć na pytanie jak to jest umrzeć, ponieważ zamiast tego wybrały zubożałą wersję życia.

Dzieje Magii według Reny’ego Boursiera,
podręcznik do Historii Magii.

  gb

 

Duch Hufflepuffu ma bardzo łagodny charakter i zazwyczaj wybacza Irytkowi, szkolnemu Poltergeistowi głupie żarty, często też namawia inne duchy do zrobienia tego samego. Jego dewizą jest „przebaczyć i zapomnieć”. Ma duże poczucie humoru.

 

„Przy stole po prawej stronie rozległy się oklaski i okrzyki aplauzu. Hanna podreptała do niego i usiadła, a Harry zobaczył, jak duch Grubego Mnicha macha do niej wesoło.”
Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Ciekawostki:

  • Gruby Mnich, to jedyny duch Hogwartu, którego śmierć nie została opowiedziana w książkach. Jego historię poznajemy dopiero na Pottermore.
  • Nazwa Gruby Mnich w języku angielskim(ang. Fat Friar) związana może być z „frytkownicą”. Może to wiązać się z upodobaniem Puchonów, jak również Grubego Mnicha do jedzenia.
  • Na podstawie jego wyglądu można domniemywać, że był to zakon: dominikanów, franciszkanów lub karmelitów.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s